Tkanie z papiera

Papier je môj úplne najviac najobľúbenejší materiál. Dá sa využiť na nekonečné množstvo vecí, od popísania, cez skladačky, až po funkčný nábytok. K papieru mám tak prudko pozitívny vzťah, že sa v našej domácnosti vyskytuje častejšie ako iné materiály a snáď okrem šuplíka s ponožkami môjho manžela, ho u nás nájdete v každej zásuvke, alebo skrinke.
Dnes by som sa s vami chcela podeliť o techniku tkania z papiera. Je to vynikajúci spôsob recyklácie a možnosť spracovania aj tých najmenších zvyškov. Ak ste trošku ako ja a skladujete aj krásne baliace papiere o rozmeroch 10×10 cm, lebo taký krásny papier predsa nemôžete vyhodiť, teraz sa vám všetko zíde!
Je to aj dobrý nápad na aktivitu s deťmi – aspoň pocvičíte jemnú motoriku.

Potrebujeme:
– papiere všeho druhu (zvyšky baliaceho papiera, časopisy, obrázky, farebné papiere, krepový papier, hodvábny papier, noviny, noty, staré pohľadnice, popísané zošity, použité kancelárske papiere, fotografie…jednoducho čokoľvek, čo máte k dispozícii)
– kovové pravítko
– rezátko/nožnice
– podložku
– ceruzku
– lepidlo
– pri projektoch typu pohľadnice sa vám zídu napríklad aj šablóny, raznice, zožívačka, obojstranná lepiaca páska, stužky a iné ozdôbky…

Základná technika:
1. Papier podľa vlastného výberu narežeme na prúžky – je na vás, či chcete mať pruhy pravidelné, alebo nie. Režeme tak, aby nám na jednom okraji ostal kúsok nenarezaného papiera.

2. Z druhého papiera si narežeme samostatné prúžky – šírka je opäť na vás – a tie vkladáme striedavo nad a pod pásiky prvého papiera.

Rôznou šírkou pásikov docielime rôzne efekty – ja z pravidla šírku pásikov nemeriam a režem ich iba tak, od oka 🙂

OK, základ máme, poďme potrénovať…

Jednoduchá okienková čumkarta z časopisu

Potrebujeme:
– časopis – teraz sa perfektne hodia hlavne tie, kde 2/3 obsahu tvoria celostranové reklamy xixixi
– tvrdý farebný papier
– stužka
– embosovacie pero (Že nemáš origoš? No a čo, vezmi vypísané pero a máš!)

Vyber si dva obrázky, ktoré sa ti páčia a farebne sa k sebe hodia…Spoznala by si, že to fotka ženy v čipkovanom tope a jarnej kytice kvetov?…

Urob si základnú mriežku, nič nemeraj, proste ju urob takú, ako ti to dovoľuje obrázok. Máš?

Teraz už ale meráme, lebo potrebujeme vedieť, aké má byť veľké okienko v samotnej pohľadnici. Vyrež ho tak, aby bolo na každej strane aspoň o 1 cm menšie ako mriežka (lepiť ju tam budeme). Detail – pri skladaní a rezaní nezabudni, ktorá strana pohľadnice bude predná. (ja ju mám na ob.otočnú o 180st.)

Vyber si výrez, ktorý sa ti najviac páči, ale nezabudni na to, že z každej strany potrebuješ okraje na prilepenie. Zvyšné kúsky odrež. Ja lepím tak, že olepidlujem okraje okienka a položím na ne mriežku, ktorú popritláčam cez bielu A4.

Z vnútornej strany to po prilepení vyzerá takto. No, nie je to najhoršie, ale aj tak sa mi to nepáči, takže to začistíme. Ako prvé vygumujeme ceruzkové značky.

Obyčajná kancelárska A4 obstihnutá vlnkovatými nožnicami a prilepená na zadnú stranu tkanej mriežky…

Teraz už iba tuning. Ja som podľa oka urobila embosovacím perom dookola žliabok.

Na zadnej strane v ľavom hornom rohu som urobila dierku a prevliekla som stužku – stužky používam obzvlášť rada 🙂

Nemusíte vyrezávať iba pravidelné okienka, kľudne vyskúšajte aj iné tvary – stromček, hviezdu, srdce, kočík, siluetu, kruh, sako, či inú časť odevu…


Tkané srdiečko

Potrebujeme:
– baliaci papier
– obyčajný farebný papier
– tvdú bielu A4
– stužku

Takáto kombinácia papierov je vhodná najmä vtedy, ak máš vzor, ktorý chceš zachovať. Napríklad tu u mňa sú tulipány z baliaceho papiera napriek tkaniu stále identifikovateľné.

Z baiaceho papiera vystrihni srdiečko, nechaj ho preložené na polovicu a vyrež do neho pruhy – rež tak, aby si si nechala po celom obvode nenarezané okraje.

Základnou technikou srdiečko povypletaj. Ak chces, môžeš nechať prúžky farebného papiera presahovať a vytvoriť tak zubatý okraj.

Zohni A4 na polovicu, prilož srdce tak, aby ti zo všetkých strán ostal 1cm okraj a aby zhyb A4 bol na horných oblúkoch srdiečka. Prilep srdce, obstrihni – hore nechaj dve neprestrihnuté časti, aby sa srdce dalo otvárať.
Srdiečko nenusíš lepiť na papier, ak ho zavesíš na šnúrku, môžeš si urobiť napr. mobile (také to priestorové vešátko pohyblivé)


Ako vidím, základy zvládaš hravo, takže teraz sa spokojne pusti do experimentovania…

Namiesto pásikov vyskúšaj základný papier narezať na vlnovky…Ako vidíš, s celkovou veľkosťou pohľadnice sa dá experimentovať tak isto. Ja sa držím zásady: symetrické, ale čo najmenší odpad. Ak mi ostáva iba malý kúsok papiera, urobím spodnú stranu pohľadnice o niečo dlhšiu ako hornú a vznikne tak ďalší zaujímavý prvok.

Vyskúšaj tkanie na oblepenie krabice.

Alebo plechovky.

Tkané kúsky nemusíš použiť iba ako hlavný prvok…


Uf, ďalšie príklady teraz nemám, ale verím, že tvoja fantázia sa iba rozbieha a už ťa napadlo nespočet ďalších možností, na čo všetko sa dá táto technika použiť. Budem rada, ak mi pošleš svoje inšpirácie.
Pekný deň
Veronika

Linky:
3D balóniky
3D kvety 1
3D kvety 2

2 komentáre to “Tkanie z papiera”

  1. admin píše:

    Gratulujem :-)…Aj sestre a aj Tebe

  2. Katka píše:

    Sobotu sa sestrička vydávala, prianičko je na svete. Ďakujem za ďalšie inšpirácie….

Vyjadri sa, napíš komentár