Šálik z trička, alebo… Nech žije recyklácia!

Ahojte,
v rámci upratovania na mňa vykuklo pruhované tričko, v ktorom si už nepripadám in. No čo s ním? Na gaťule pre detváky sa mi ho strihnúť nechcelo a tak som si povedala, že z neho urobím niečo pre seba…A vykľuľ sa z neho šálik, alebo ako sa teraz hovorí: nákrčník 🙂

Potrebujeme:
– tričko
– nožnice a šicie inštrumenty

Čím širšie triko použijete, tým volnejšie ho budete mať okolo krku a naopak. Ja som použila tričko s bočnými švami, ak máte tričko bez nich, niektoré kroky jednoducho vynechajte.

Ako na to:

1. Nastriháme tričko na pruhy. Šírku nechávam na vás – čím užšie, tým sa vám nosením a praním viac skrútia. Ja som strihla cca 5 cm. Počet pruhov tiež nechávam na vás, ja som strihala na celú dĺžku trička až pod pazuchy.

2. Jednotlivé pruhy poukladáme bočným švom trička na seba a cez všetky vrstvy pár stehmi prešijeme (aby sa nám nepretáčali). Z rukáva, alebo jedného pruhu si urobíme maskovanie švíku.

3. Maskovací pruh zošijeme a ak chceme, prišijeme ho aj po obvode – ak neprišijete, bude sa ako každá tričkovina časom skrúcať, takže to môžete využiť, ako dekoračný zámer. Ja som prišila…

To isté urobte aj som švami na druhej strane. A nezabudnite, že máte možnosť pruhy uložiť v rôznom poradí, niektoré poprekrúcať, alebo ich nechať tak, ako ja, teda presne v tom istom poradí.
No a základný šálik je vlastne hotový,…

…ale to mi nestačí a tak:

4. Nakresíme si šablonku na 3 rôzne veľké kvetinky – vždy o 0,5 cm menšia ako predošlá – a vystrihneme dva kvietky z každej veľkosti. Skúška správnosti…dokopy máme 6 kvetov.

5. Aby kvietky neležali len tak placato na sebe, zoberieme najväčší kvietok, preložíme ho na polovicu a dvoma stehmi prešijeme v strede, cca 1 cm od kraja. Potom otvoríme, preložíme do kríža a znova dvoma stehmi prešijeme. To isté urobíme aj s druhým najväčším kvietkom.Buď tak môžete urobiť jednotlivo aj s ostatnými kvietkami, alebo to urobíte tak, ako ja a stredné kvetinky preložíte krížom na seba a prešijete. Malé položíte krížom na seba a prešijete. Naukladáme na seba a cez stred prešijeme.

6. Teraz stred kvetinky. Vystrihneme kruh s priemerom cca 5 cm a po obvode ho natehujeme. Mierne stiahneme a vypcháme – ja som použila odstrižky z trička. Stiahneme úplne a pár krát stehmi prichytíme. Prišijeme na kvet.
7. Zapínanie. Buď použijete brošňový mostík, alebo ak akurát žiaden doma nemáte tak, ako ja, tak použite zicherku. Vystriheme kruh filcu o málo väčší ako zicherka, ktorý máličko nastrihneme na dvoch miestach tak, aby sa nám tade prepchala zichcerka. Prevlečieme ju a hotovka. Na kvetinku som to potom jednoducho nalepila tavnou pištolou, ale kľudne sa s tým vyhrajte a prišite to.A máme hotovo.

Nosiť môžeme všelijako, ako nám šírka trička dovolí.

A aby málo nebolo, z rukáva mi vyšiel aj náramok.

Ak vám stále niečo chýba, kľudne si urobte ešte jeden kvet na tašku, prípade dva ďalšie na balerínky…

Pekné šálikovanie
Veronika

4 komentáre to “Šálik z trička, alebo… Nech žije recyklácia!”

 1. admin píše:

  Ďakujem Zdenka, veľmi ma to potešilo. Som rada, že sa Ti (dúfam, že si môžeme tykať :)) moje experimenty páčia. Ešte raz ďakujem. Prajem krásny inšpiratívny deň. V.

 2. Zdenka píše:

  Veroniko, Vaše nápady jsou úžasné. Konzumu je kolem všude plno, proto mám tak ráda tyhle „recy“ nápady. Tleskáááááám! 🙂

 3. admin píše:

  Ďakujem Pavla, potešila si ma 🙂 Pekné tvorenie, V.

 4. PAVLA KOŠNAROVÁ píše:

  SUPER NÁPAD VYSKOUŠÍM DĚKUJI

Vyjadri sa, napíš komentár