Nažehlovačky, alebo… Nech žije recyklácia!

Na prechádzke pomedzi tučnými kvapkami májového dažďa ma opäť prepadol nutkavý pocit na kreatívne tvorenie. Až ma z toho tvorivého chtíča začali prsty svrbieť. Ale to bolo možno od toho, ako mi v dlaniach hrkotala rúčka z kočíka v ktorom na štrkovej ceste popri vode sladko chrnela naša Megy.

Kedže bábo spalo, mohla som premýšlať, do čoho by som sa pustila. Po tom, čo som desať nocí prebdela nad malovaním, lepením, strihaním a vymýšlaním fotoalbumu s prvým rokom života našej jašteričky, som už na podobné činnosti nemala náladu. Všetky myšlienky na menovky nad dvere, šitie anjelov, lepenie krabíc, vyrábanie pohľadníc som zaplašila hneď v zárodku. A tak my na mysel začali prichádzať menej kreatívne činnosti, ako napríklad utieranie prachu, vysávanie, žehlenie. Bléééé, umelecký chtíč je v… Veď vy viete kde. A ešte aj žehličku musím vyčistiť, lebo pri poslednom žehlení som ju velice šikovne položila na vychladnutie vedľa igelitového pytlíka a ten sa mi na ňu hneď priškvrkol.


Ha haaaaa, idea tutto grande! A hneď mi je jasné, čo budem tvoriť – veď keď sa pytlík tak pekne priškvrkol na žehličku, prečo by sa nemohol tak pekne priškvrknúť aj na látku? Zrýchlim krok, kočík hrkoce, dáždik ťukoce a bábo stále sladko spí. Ach, hneď je krajší deň.

Už sme doma. Zo šuplíka v obyvačke vyťahujem jednu igelitku za druhou a rozmýšlam nad alchýmiou polyetylénou. Okrem žehličky, ktorú treba najprv zachrániť od predošlej nehody, sa určite bude hodiť aj papier na pečenie – aby sa zasa neprilepilo. Yo yo yo, hókusy pókusy sa môžu začať. Skúšam rôzne igelitky, teploty žehličky, dĺžku nažehlovania a potom si spomeniem, že treba aj fotiť a zaznamenávať 🙂

Výsledok? Ešte stále som v experimentálnom štádiu, takže zverejnené berte iba ako laboratórne výsledky, ale určite sa u nás aj tak zaradia do praxe.

Dobre, dobre, už nenaťahujem. Nech sa páči:

Potrebujeme
– všakovaké igelitky – čím tenší igelit, tým sa lepšie prichytáva, ale na druhej strane sa s ním zložitejšie pracuje…napríklad Billová igelitka sa mi neosvedčila ako príliš hrubá
– papier na pečenie
– žehličku
– podklad, na ktorý budeme nažehlovačku aplikovať

Pred strihaním urobte ešte rýchlu kontrolu kvality. Ak chcete použiť farebnú igelitku, na nejakom mieste ju trochu požmolte medzi prstami – ak sa odlupuje farba, tak ju vyraďte, nechceme predsa, aby sme po jednom praní mali flakatý obrázok.

1. Z igelitiek povystrihujeme, alebo povyrážame požadované tvary.

Ak pracujete s razničkou, je vhodné vložiť igelitku medzi dve vrstvy papiera. Igelit sa vám tak v razničke nezasekne, nepokrčí a bude sa vám dať pekne vyraziť.

2. Z každej igelitky, ktorú chceme použiť, odporúčam odstrihúť testovaciu vzorku a vyskúšať, či a ako je na nažehlovanie vhodná. Takže kúsky igelitu položíme na látku, na ne dáme papier na pečenie a na 10 sekúnd pritlačíme (nešúchame hore dolu) žehličkou – pri veľmi tenkých igelitkách nastavenie na vlnu, pri hrubších na bavlnu.

Áno, áno, pozornému oku neunikol žltkastý flak na žehliacej ploche žehličky. To je ten šťastný kus igelitového pytlíka z minulej žehliacej akcie.

3. Expetimentujte!

Na modrú a oranžovú igelitku bola bavlnená teplota už príliš – zošuverila sa. Na žltú, to bolo tak akurát.

4. Keď sme vyskúmali, čo a AKO použijeme, začíname nažehlovať.
Vyberieme NA ČO.

Vystrihneme a priložíme ČO.

5. A nažehlíme

6. Prípadne môžeme dotvoriť fixkami na textil ako som to urobila na tejto Kittyne, ktorú použijem ako záplatu na gate môjho potomka. Podľa posledných výskumov sa textilná fixka na igelite neosvedčila, takže skúste použiť popisovať na CD (za tento objav ďakujem Markéte Š.)

Napadlo ma, na čo sa to dá použiť:
– nažehlovačky na oblečko, detské čapice, bryndáčiky
– zamaskovanie flakov
– záplaty
– nažehlovačky na obrusy, záclony, rolety, vankúše, vrecká, stuhy a iný textil
V kombinácii s fixkami, resp. farbami na textil, popisovačmi na CD, výšivkou, korálkami, flitrami, gombíkmi a inými aplikáciami.

Čo som ešte vyskúmala:
– zošuverenie = príliš vysoká teplota, alebo príliš dlhá doba priloženia žehličky
– neprilnutie = príliš nízka teplota, krátka doba priloženia, nevhodný igelit… môžete skúsiť zachrániť opätovným prižehlením
– presvitanie = no, holt nemôžeme mať všetko a ak má držať, treba tenší a teda aj priesvitnejší igelit
– pranie = prala som v pračke na 40 a väčšinou v pohode. Niektoré nažehlovačky to nezvládli a buď sa odlúpli čiastočne, alebo celé. Tie čiastočne nalúplnuté som znovu prižehlila, tie celé som buď doplnila, alebo som to zobrala ako výhodu a vymyslela som tam niečo nové
– žehlenie = iba z rubovej strany

Zatiaľ sa mi ešte nepodarilo dosiahnuť kvalitu oficiálnych nažehlovačiek, ale pracujem na ďalšom vývoji. Ak ma vo výskume predbehnete, alebo objavíte niečo iné, budem rada, ak sa o to podelíte.

Tvoreniu zdar!
Veronika

4 komentáre to “Nažehlovačky, alebo… Nech žije recyklácia!”

 1. admin píše:

  Ahoj Palis, ďakujem a teším sa s Vami. Dúfam, že sa dielo zadarí a veľmi veľmi rada uvítam fotografiu. Slovensko a šikovní chlapi do tohooo! 🙂 V.

 2. pavel píše:

  mila veronika!!!

  povnukli ste mi neskutocnu pomoc pri rieseni mojho „problemu“.
  zijem v irsku a zajtra sa tu kona futbalovy zapas na ktory nemozem ist inak ako v slovenskych farbach… dres som tu nezohnal no nejake to tricko snad doma spracujem…=oDD

  velmi pekne vam dakujem! =o*
  palis

 3. zuzika píše:

  jeeee, mate rovnaku zehlicku ako my! 😀 Ibaze my ju mame este nepolepenu zdola! :-))) Ale napad zaujimavy! Tvoreniu zdar!

 4. janica píše:

  …tak toto je perfektne.DAKUJEM.

Vyjadri sa, napíš komentár