Látkové plienky

Veľa zvedavcov sa pri zmienke o používaní látkových plienok zatvári prekvapene: „Čože?! Vyvárať a žehliť tony plienok?!“
No, milí priatelia aj tak še dá, ale možno vás zistenie, že to v dnešnej dobe ide aj inak milo prekvapí. O tom, prečo sme sa rozhodli látkovky používať, som písala v Eko? Tak nejako…, takže PREČO látkovať tu nenájdete. Ukážem vám, čo a ako používame.

Všetkých, ktorých téma látkových plienok zaujala a chcú vedieť, ako to vlastne vyzerá v praxi pozývam na virtuálnu prehliadku našich plienočiek.

Výber plienkovej zostavy
Úplná alchýmia, ale smelo do toho. Mne trvalo cca dva týždne, kým som sa rozhodla čo si na začiatok zadovážime a čo dokúpime časom. Veľmi mi pomohli rôzne internetové diskusie s už zabehnutými látkarkami. Najlepšia rada určite bola, aby sme nekupovali celú zostavu od jednej firmy, ale z každého rožku trošku – na vyskúšanie, čo sa nám osvedčí a čo nám na používanie vyhovuje.

Rozhodovacie kritériá boli hlavne – doba využitia (chceli sme radšej jednoveľkostné plienky), savosť materiálu, cena.

Naša momentálna zostava je:

Štartovaciu zostavu tvorili v podstate horné 2/3 zoznamu. Plienočky od Itti Bitti nižšie sme dokupovali postupne. Väčšina plienok bola nová, kupovaná cez internet, niektoré boli kupované ako second hand (to aby ste sa nedivili niektorým cenám). Ceny sú informatívne z obdobia, kedy sme plienky kupovali mi (rok 2008 – 2009). Počiatočná investícia je vyššia ako pri jednorázovkách, ale potom už vlastne žiadne výdaje byť nemusia. Iba keď vás chytí závislosť a potrebujete ďalšie a ďalšie chlpatice.
V zostave nie sú uvedené klasické socíkovské bavlnené štvorce na ktorých sme vyrástli my s manželom a ktoré sa aj po 30 rokoch bezproblémovo zaviedli opäť do praxe. Máme ich asi 35 kusov. Týmto pozdravujeme babky a ďakujeme, že ich zachovali.

Počiatočná cena zostavy závisí od značiek, pre ktoré sa rozhodnete. Dalo by sa povedať, že sme si zvolili economy class, teda strednú triedu.


Ako používame
Jedným slovom intenzívne. Používame ich od piateho dňa každý deň, okrem dovoleniek (bohužial dovolenkujeme tam, kde nie je k dispozícii kvalitná pračka). Aj by sa hodilo nejaké číslo, koľko plienok denne spotrebujeme, ale to je ťažko povedať. Keď bola Megy malý červíček, cikošila a kakošila ako na bežiacom páse, takže sme potrebovali asi 8-14 plienok denne. Teraz, keď zavádzame trónenie na nočníku, potrebujeme plienok asi 5.

Ako perieme a sušíme
Perieme v pračke na 60°C, v normálnom prášku (v Bonuxe) a bez aviváže. Chvíľu som koketovala aj so zarobením slizu na pranie, ale pre nezameniteľnú arómu pracieho mydla, ktorú vôbec nemusím, som sa na to vykašlala. Sliz sa používa hlavne preto, že neobsahuje optické zjasňovače a ďalšie chcemické zložky obsiahnuté v pracích práškoch. Plienky po ňom práve kôli chýbajúcemu zjasňovaču nie sú síce žiarivo biele, ale čisté určite sú. Okrem prášku na pranie používam niekedy aj tekuté žlčové mydlo, ktoré funguje veľmi dobre na škvrny (také fajné po mrkvičke) a zasa je to menej chémie ako všakovaké antifleky.
Keď bola Megy menšia, prali sme približne 6x za týždeň, teraz periem každý druhý deň, aj to iba preto, že nechcem nechať plienky dlhšie stáť.

Sušíme kde sa dá a u nás v byte sa našťastie dá. Nohavičkové plienky sa nesmú sušiť v sušičke a žehliť, takže táto starosť odpadá. Socíkovské nežehlím tak isto, aby si nezávideli keď sú spolu.
V zime schnú plienky pomalšie a preto je vhodné mať viac štvorcov. Tie schnú najrýchlejšie a v prípade chladnejšieho počasia, máte zásobu, aj keby nohavičkové nepreschli.

Starostlivosť o plienky mi zaberie 0-10 minút. Nulu vtedy, keď perie a vyvešiava tatino :-). Je to rýchlovka a keď máte takúto pomocníčku, tak to ide skoro samo…

Ukážky plienok
Pri zoznamovaní sa s rôznymi druhmi plienok som z nich zo začiatku mala poriadny guláš. Kapsa, tvarovaná, aio, štvorce…záhadná kmeňová reč iba málo naznačujúca o čo by sa asi mohlo jednať. Pri vyhľadávaní pojmov na nete som síce objavila potrebné výrazy, ale „kapsa“ vyzerala presne tak isto, ako „SIO“, alebo „tvarovaná“. Takže čo je čo? Zmätok.

Teraz, keď som už múdra ako rádio, viem že:

1. ŠTVORCE

Bavlnené štvorcové plienky, do ktorých ste boli pravdepodobne v rannom veku balení aj vy. Štvorce, ktoré sa predávajú teraz sa na ne bohužial nechytajú, lebo v drvivej väčšine majú nízku gramáž materiálu a tým sú aj menej savejšie, trvanlivejšie, príjemnejšie…Takže kukajte hlavne na gramáž. Obrázkové sa mi neosvedčili vôbec, lebo po opraní to nevyzerá ako plieka, ale ako gáza.
Je k nim treba použiť vrchné PULky (nepremokavé nohavičky s PUL záterom), alebo vlniačiky/flísačiky. Dokupujú sa samostatne.

Ako vidíte, nie je štvorec ako štvorec a niekedy sa vám z štvorca s pôvodnými rozmermi 70×70 z pračky podarí vytiahnuť krásny obdĺžnik (bambusové Kikko plienky sú síce fajn savé, ale zmena tvaru na aktuálnych 68×36 ma presvedčila, že jedno balenie nám úplne stačí).

na 3M babatku

na 1R babatkus pulkami

+
Rýchlo schnú, dajú sa používať od narodenia po nočník (náš prípad dokazuje, že aj oveľa dlhšie). Bavlna.

Menej atraktívny image.

Štvorce svojou univerzálnosťou patria medzi moje veľmi obľúbené plienky.

Pri Edíkovi sa mi opäť potvrdzuje, že najviac na dračku u nás idú práve štvorce a doma šité plienky.

2. VIACVRSTVOVÉ

Ako už názov napovedá, tvorí ich viacero vrstiev a tým sú savejšie. Sú menšieho rozmeru ako štvorce. Plienka je rozdelená na tri časti (v priesvite môžete vidieť, že stredový pruh je najtmavší, lebo ho tvorí najviac vrstiev). Je k nim treba použiť vrchné PULky, alebo vlniačiky/flísačiky. Dokupujú sa samostatne.

Popolini viacvrstvové

Robené v troch veľkostiach. Odporúčam S 30×40 cm (cca. 3-8 kg), ktoré využijete ako vkladačky do ďalších plienok. Väčšie som už prestala používať a poprešívala som ich na nohavičkové plienky.

Kalifornské viacvrstvové štvorce

Osobne ich mám radšej ako Popolini, lebo sa mi zdajú jemnejšie.
Máme z nich viacej kusov, takže z niektoré som prešila na nohavičkové plienky. Takto upravená plienočka mi vyhovuje viac, lebo odpadá zbytočný objem spôsobený skladom vv. Savosť je zachovaná vďaka vkladačke z odstrižkov.

Návod, ako z vv ušiť nohavičkovú plienku nájdete TU

+
Vyššia savosť. Bavlna.

Menej atraktívny image. Aj keď sa dajú pekne vytunovať, takže to mínus je iba také maličké.

Opäť jedny z mojich obľúbencov.

Pri Edíkovi môžem iba potvrdiť. Pre malé, neustále čúrajúce bábätko, sú spolu so štvorcami jednoducho neprekonateľné.

**************************************************
Nohavičkové plienky sú všetky tie, ktoré svojim tvarom pripomínajú nohavičky (aké jednoduché vysvetlenie, že?). Tie sa potom delia na ďalšie typy:

3. ZAVÄZOVAČKY

Od slova „zaväzovať“. V strednej časti bývajú zhrubšené (fúha, to je aké slovo?…no proste je tam viac vrstiev). Píšu, že pri malom bábätku stačí aj samotná plienka, ale my vždy používame nejakú vkladačku. Buď vv, alebo čč (len pekne roluj dole a tam nájdeš vysvetlivky). Je k nim treba použiť vrchné PULky, alebo vlniačiky/flísačiky. Dokupujú sa samostatne.

Hemp hour

+
3v1. Bavlna a konope (antibakteriálny účinok).

Ak máte doma živé striebro, niekedy môže byť dosť problém uviazať. Dá sa vyriešiť odstrihnutím šnúrok a používaním Snappi sponiek.
Pri malom bábätku sú jednoducho obrovskéééé.

Pre mňa nič moc a kludne by som sa bez nich zaobišla.

4. TVAROVANÉ

Sú to nohavičkové plienky z najrôznejších materiálov a spôsobov zapínania, ku ktorým je zväčša dodávaná aj sacia vložka na zvýšenie savosti. Zapínanie je riešené buď na druky, na suché zipsy, alebo na snappi sponku.
Je k nim treba použiť vrchné PULky, alebo vlniačiky/flísačiky. Dokupujú sa samostatne.

+
Dobrá savosť. Zväčša prírodný materiál. Ekonomická trieda.

Pri suchozipsových BL sa zvykne suchý zips časom zhnuntovať a treba ho vymeniť za nový. HDP, Organic a Classic od BL časom tvrdnú a už nie sú také príjemné. Plienky typu BL dlhšie schnú.

Doma šité plienky podľa vzoru HDP z bambusového froté sú mojim absolútnym favoritom – dobre sajú, rýchlo schnú a aj po viacerých opraniach si materiál udržuje hebkosť.
Namiesto HDP, BL Organic a Classic by som kôli hrubnutiu určite kupovala niečo z bambusového froté.

5. KAPSA

Kapsa od slova „kapsa“. No jo, lenže aby bolo jasné, ako to s tou kapsou je a kde je skovaná. Kukaj na obrázok.

Patria medzi 2v1 plienky, to znamená, že je to sacia časť plienky v kombinácii s vrchnými nohavičkami a netreba k nim teda žiadne ďalšie vrchné gaťky. Do kapsy sa vkladajú sacie vložky = vkladačky na zvýšenie savosti. Ak bábo plienku iba pociká, stačí vybrať vkladačku, nechať kapsu preschnúť, vymeniť vkladačku a kapsu môžeme opätovne použiť (tak ako PULky).

Blueberry Cow One size

Naša BB je jednoveľkostná (3v1), to znamená, že ju používame od malého bábätka až po nočník – na prednej časti sú druky, ktorými zacvakávaním, alebo povoľovaním regulujeme veľkosť plienky.
Chlpatý image dodáva plienočke trochu na objeme. Originálna vkladačka sa dá nahradiť takmer čímkoľvek od štvorcov, až po doma šité vkladačky.

Kravičková je naša TOP výstavná plienočka.

Bejvávalo, teraz mi príde na malom zadočku svojou chlpatosťou dosť objemná. Pre bábo by som u nej ostala v lete, keď sa nosí iba bodyno a plienočka je vidieť. No a potom by som skočila až do jej plnej veľkosti, keď už nepôsobí pod oblečením tak objemne.

Bum Genius 3.0 One size

Znova jednoveľkostná plienočka. Princíp kapsy ako u BB, vypchateľná čímkoľvek, hladký povrch pôsobí menším dojmom. Jednoducho TOP.

6. AIO

Z anglického all-in-one = všetko v jednom. Plienka sa skladá z vrchných nohavičiek a sacej časti. Sacia vložka môže byť buď odopínateľná, alebo napevno tak, ako je to v ukážke.

Bum Genius One size AIO

Ak sú sacie vložky odopínateľné, môžete ich po pocikaní jednoducho vymeniť a nemusíte prať celú plienku. Urýchľuje to aj proces sušenia, lebo sacie vložky väčšinou dlhšie schnú.
Netreba k nim žiadne ďalšie vrchné nohavičky. Do AIO plienok patria aj kapsy.

Jednoduchým odpáraním sacieho jadra urýchlite proces sušenia. Ja som teraz už odpárala sacie jadro celé (na fotke vidno odpáranú iba jednu časť) a tak ich využívam aj ako PULky.

7. SIO

Z anglického snap-in-one = všetko v jednom. Plienka sa skladá z vrchných nohavičiek a sacej časti. Myslím, že tento výraz sa používa hlavne pri plienkach značky Itti Bitti. Znamená to, že vnútorné sacie jadrá (inak povedané boostre, vkladačky) sa dajú odopínať a v plienke sú prichytené patentkami.
Vložky sú opäť jednoducho vymeniteľné a netreba k nim žiadne ďalšie vrchné nohavičky.

Itti Bitti SIO veľkosť M

IB majú krásny štíhly dizajn, no tento image ide na úkor savosti. Ak máte veľkého čuramedána ako my, vydržia vám neprecikané aj napriek všetkým trom boosterom iba krátko. Strih limituje aj použitie alternatívnych vkladačiek. Pri úplne malom bábe neodporúčam, taká poriadna nálož praženičky utečie raz dva.
Máme tri kusy veľkosti M a v budúcnosti s ďalšími nepočítame.

Gro Baby (One size SIO)

Nie tak štíhly strih ako IB, napriek tomu stále pekný tvar. Originálne vkladačky sú strihnuté príliš na úzko, ale sedia do nich aj iné vkladačky a preto ich veľmi rada používam hlavne s nimi. Zatiaľ nám ani jeden krát nepretiekli. Okrem toho majú najlepšie suché zipsy aké som kedy odskúšala. Jediný otáznik dávam k veľkosti One size – Megy je normálne bábo a teraz s 11 kg je plienka na maxime a sedí akurát. Ako to bude u väčšieho bábätka? Uvidíme…

GroVia Shell Snap (One size SIO)

Áno áno, nové modely priniesli aj nové meno, takže z Gro Baby sa stali GroVia.
Toto je naša najnovšia pleňucha – pribudol nám malý Eďulo a Megy je už bez plienok, takže plné testovanie za sebou ešte nemá, no zatiaľ som spokojná. Páči sa mi dizajn a napriek tomu, že sucháčová verzia ma nesklamala a zipsy sú stále kvalitné, predsalen sa mi patentková verzia pozdáva viacej – odpadá prípadné zožmolkovanie látky v okolí sucháčov.

Sumárne za kapsy, AIO a SIO.
Odporúčam dokúpiť/vyrobiť sady sacích vložiek navyše, aby ste mohli vymienať iba ciknuté vkladačky. Ako vkladačky sa do niektorých plienok dajú použiť aj poskladané štvorce (nie do plienok so štíhlym dizajnom ako IB).

+
Jedna plienka so všetkým a ani tatinovia si nemusia lámať hlavu aké gaťky ešte použiť. Väčšinou vo veľmi pekných dizajnoch. Povrchová úprava našich BB a IB je totálne šmajchlovná (sú veľmi príjemné na dotyk). Aj po viacerých opraniach si materiál drží hebkosť.

Cena. Ak kúpite 3v1, tak to je celkom únosné. Pri IB sa mi dosť často stane, že sa malá preciká/prekaká.

Váham so zaradením materiálu do mínusov. Je to umelinka, ale to rozhodne neznižuje saciu schopnosť, skôr naopak, dobre odvádzajú vlhkosť. Takže to je iba taká poznámka pre 100% natural people.

8. SEPARAČKY

Separačky nie sú plienky ako také, je to separačná vrstva, ktorá sa používa na ochranu plienky pred okakaním. Separačku vložíte na vrch do samotnej plienky a v prípade okakania ju spolu s „pokladom“ jednoducho spláchnete do záchoda. Sú bioodbúrateľné a dajú sa použiť opakovane. Ak sa bábo pociká, separačku hodíte spolu s plienkou do pračky a vyperiete.

Ja som spotrebovala dve rolky (z jednej ešte kôpku máme). Natrhala som na jednotlivé ústrižky, rozstrihla na 3 časti a hotovo.

+
Ochrana plienky aj pred riedkym „praženičkovým“ kakaním.

9. PULKY

Vrchné nepremokavé nohavičky s vnútorným polyuretánovým (PUL) záterom – tento je nepriepustný, ale priedušný – zabraňujúce precikaniu bábätka. Používajú sa na čč, vv, zaväzovacie a tvarované plienky. Bývajú s rôznou povrchovou úpravou.
Pre každú veľkosť odporúčam aspoň 2 ks.

Poradie podľa hlavného obrázku z ľava doprava
Toots Boots Wrap veľkosť 2
Príjemný materiál a pekný bodkovaný dizajn, pre nás ale nešťastný strih. Chýbajú mi vnútorné krídielka, lebo gumička na vonkajšom leme je robená na väčšie šunčičky a napriek zapínaniu do krížna sú nám jednoducho stále príliš voľné. Trochu ma sklamali, no stále dúfam, že vynosíme.

Baby Lucy Fix M
Majú aj vnútorné krídelká vďaka ktorým výborne sedia na všetky druhy plienok. Trošku hrubší materiál a jednoduchý dizajn, no zato super pomer kvalita vs.cena. Patria medzi našich funkčných favoritov.

Gro baby wonder wraps one size
Našej jediné one size PULky. Vyžadovali trochu cviku, aby sa pri nasadzovaní nerozopínali druky. PULky tesnia perfektne, dobre sedia na každom strihu plienky aj napriek absencii vnútorných krídelok. Veľmi príjemný materiál a pásikový dizajn sú veľké plus. Pri veľkosti mám však malý otáznik, lebo ich nemáme vyskúšané na malom bábätku. Napriek tomu ich mám zo všetkých našich PULiek najradšej.

Imse Vimse Organic Fox veľkosť L
Chlpatý dizajn pruhovaných PULiek im bohužiaľ dodáva na objeme. Materiál dlhšie schne, takže ich treba nechať medzi jednotlivými použitiami presušiť. Opäť robené na baculatejšie šunčičky a kedže sa nedajú prepínať do kríža, nemáme ich ako nosiť, lebo sú nám stále široké (napriek veľkosti 9-12 kg…Megy má 11kg). Týmto hovorím ďakujem, nepotrebujem.

Little lamb wrap veľkosť 2
Väčšie krídelká držia všetko tam, kde má byť. Vhodné aj na objemnú plienku, napríklad na nočnú. Povedala by som, že sú skôr na panďerkaté bábätko, lebo zapínacie krídielka sú teda riadne dlhé. Kvalitné široké sucháče…Yo yo, kukáte dobre, na fotke sú nám ešte veľké – modelka sa v čase fotošútingu nezdržiavala doma 🙂

Thirsties wrap veľkosť 2
S krídelkami a menšími sucháčmi. Na funkčnosti neuberá. Páči sa mi, že majú nastaviteľné druky a tak sa dajú pekne prispôsobiť už od spodnej hranice.

+
Ochrana plienky. Rýchle schnutie

Gumičky časom zažltnú.

10. VLNIAKY/FLÍSAKY
Varianta k PULkám, čiže sú to vrchné nepremokavé nohavičky.

Vlniaky

+
100% priedušné a supernatural. Výbornou termoreguláciou vhodné na leto aj zimu. Čím menej sa perú, tým lepšie.

Trochu náročnejšie na starostlivosť – ručné pranie a treba impregnovať lanolínom.

Vhodné pre staršie deti, ktoré už tak často nekakajú.

Flísačiky

+
Priedušné, superrýchloschnúce

Pri dlhšom sedení, alebo väčšom tlaku (napr. pri páde na zadok) sa môže stať, že pretečú

Sumárne k vrchným gaťulám:
Najviac sa nám osvedčili PULky. S vlniakmi sa mi nechce babrošiť a tak ako flísačiky pridávajú na objeme bábätkovského zadočku.

Nooo, zabudla som na nejaký druh? Nič ma už totiž nenapadá, takže ak ma ospravedlníte, idem kuknúť malého svišťa, ktorý sa mi práve zobudil a možno mu vymením aj nejakú peknú chlpatú pleňuchu 😀

A komu by sa málilo, môže sa do látkarskeho slangu pohrúžiť hlbšie:

ZOZNAM POJMOV
2v1 – plienka s integrovanými vrchnými nohavičkami
3v1, jednoveľkostná – plienka od narodenia až po nočník
AIO (all-in-one) – všetko v jednom; plienka s integrovanými vrchnými nohavičkami a vkladačkami prišitými napevno
bambuska – bambusová plienka
BBH – značka Baby BeeHinds
BE – značka Bamboo Extra
BH – značka Bum Hugger
BI – značka Baby Idea
BKM – Bezplienková komunikačná metóda
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
čč – české čtverce, štvorcová plienka, socíkovská plienka
druky – patentky na zapínanie plienky
EH – značka Ella´s house
flísáčky – fleecové vrchné nohavičky
GB – značka Gro Baby
Hamburger – značka Bum Hugger
HD – značka Haipa-Daipa
HH – značka Hemp Hour
HHS – zaväzovacia plienka Hemp Hour Strap
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kapsa – kapsová plienka
Kissa – značka Kissaluvs
Konopka – konopná plienka
LVB- značka Loveybums
MMT – značka Mommy´s touch
novosklad, na novoška – novorodenecký sklad čč
orechy – mydlové orechy na pranie
Poppy – nohavičková plienka na druky
PP – značka Popoliny
PULky – vrchné nohavičky s PUL náterom
separačka – separačná plienka, ktorej účelom je udržať kakance
SIO (snap in one) – plienka všetko v jednom s odopínateľnými vkladačkami
SL – značka Stuffable lite
sliz – prací prostriedok z mydla a sódy na pranie
snapka – Snappi sponka
SW- značka Swaddlebbes
TB – značka Tots Bots
vkladačka – vkladacia plienka na zvýšenie savosti
vlniaky – vlnené vrchné nohavičky
vv – viacvrstvá plienka
WW – značka Wacky Wrap
Zaväzovačka – zaväzovacia plienka
Zippy – nohavičková plienka na suché zipsy

ZOZNAM ODKAZOV
Lanolínová impregnácia
Skladanie plienok
Strih Ottobre
Strihy rôzne
Viac strihov nájdete v časti Inšpirácie-deti-prebalovanie a kojenie

12 komentárov to “Látkové plienky”

 1. admin píše:

  To ma veľmi teší Zuzka. Držím palce s látkovaním 🙂
  Veronika

 2. Zuzana píše:

  Dakujem,velmi mi pomohol tento clanok,nakolko som bola v lese z tych vsetkych plienok a nohaviciek a nazvov.

 3. admin píše:

  Nie je zač a všetko dobré 🙂
  Veronika

 4. sue píše:

  Ďakujem za super radu, pri najblizsom prebalovani ihned vyskúšam to balenie na draka. dcérka od vtedy co latkujeme nema vypareniny. Je v plienocke zlatunka. Prajem krasne dni. Zuzana

 5. admin píše:

  Ahoj Sue,
  klasické štvorce sú super, keď je bábo malé. Vtedy ešte stačia. Platí zásada – pozeraj čo najvyššiu gramáž. Ak chceš „socíkovské“. tak pozeraj také, ktoré proti svetlu nie sú priesvitne a teda sú husto tkané. Ja by som išla minimálne do 120g/m2 a viac. Ako alternatívu Ti môžem vrelo doporučiť v úvode kombináciu „socíkovskej“ plienky a kalifornských štvorcov, alebo Popolini. „Socíka“ poskladáš na draka a ako vkladačku dáš štvorec/Popo. Na to vrchné PULky a hotovo.
  Tip: Ideálne je investovať do AIO kapsových plienok – do nich potom využiješ aj štvorce ako vkladačky. Ak by som si zostavovala výbavu teraz, riešila by som to už iba takto.
  Držím palce
  Veronika

 6. sue píše:

  Ďakujem za super článok. Pred dvoma týždňami sme začali latkovat, malá ma 4 mesiace. Posila som podľa vašich návodov vrchné pulky, plienkove nohavičky aj vkladacky. Super mi to pomohlo. Teraz by som chcela latkovat uz naplno ale keďže mam ešte malo stvorcov, jeden den používame latkove a druhy den ked plienky schnu používame jednorazové plienky. Stale neviem ake mam kupit plienkove stvorce mam v tom chaoz, neviem aku gramaz mam pozerať a tak podobne. Viete mi poradiť? Ďakujem. Zuzana

 7. admin píše:

  😀 Ďakujem. Ja si tiež myslím, že látka je látka a pampersky sú hlavne o pohodlnosti, na ktorú sme si v tejto dobe až príliš zvykli. A len tak mimochodom – socíkové plienky mám ešte po mne a po manželovi a veľká škoda, že tie dnešné s nimi v kvalite nedržia krok. Držím palce 😀

 8. eleon píše:

  Výborné podrobné informácie. Rada by som to vnúčatko privítala, moje dcéry odrástli na klasických (rozumej socíkovské) plienkach. Maximálna spokojnosť, a predovšetkým 100% bavlna. Prala som každý druhý deň na vyvárke a kochala sa snehobielymi plienkami na žinkách v záhrade.Som textiláčka a nikdy by som nedala dieťatku „umelinu“, veď majú tak hebkú a citlivú pokožku. Sú to naše voňavučké pokladíky.

 9. admin píše:

  Ahoj Erika, vložkami myslíš vkladačky? Taký mini postup mám Ako si ušiť plienočku 1. v bode 17. Nie je to nič zložité, proste vystrihneš, navrstvíš a obšiješ. Strih je na ňu hore, pri plienkovom strihu. A ďakujem za pochvalu, veľmi ma to potešilo :). Pekný deň Ti. V.

 10. Erika píše:

  Ahoj, jej aka krasna stranka. mas tu aj niekde navod, postup ako si sila tie vlozky latkove?
  pulky vrchne nohavicky som si uz nejake kupila, budem dokupovat neskor, vlozky posila z uterakov (tiez podla napadu)
  drzim palce pri dalsej tvorbe

 11. admin píše:

  Ahoj Monika, som veľmi rada, že Ti to pomohlo. Držím palce, nech Ťa neopustí látkovacie nadšenie a nech je malému ako v bavlnke 🙂 Látkovaniu zdar!

 12. Monika píše:

  Čavelo,
  no tak takéto niečo som hľadala veľmiiiii dlho- takéto ošírne opisy by mali byť na všetkých tých internetových ponukách pri peluchách a vrchnych gatiach. Super, že si si takto srdce vyliala moc mi to pomohlo v rozhodovaní. Malý má 15mesiacov a 12kg a priznám látkovať sme začali len nedávno nakoľko /nechcem sa vyhovárať/ sme sami a malý cez deň vôbec nespal ani ked bol malé bábo v perinke.To až teraz cca 2mesiace nabehol nataký režim, že sem tam nejakým zázrakom cez deň nejakú tú hodinku dve pospí. Takže sme len začiatočníci v látkovaní ale je to super- včera celý deň pršalo, boli sme doma prebalovali sa podľa „posratia“ a ináč každé dve hodinky. ˇUPLNE V POHODE!!!!!!! Mám síce len jedny vrchné gaťe z lekárne za 1.66ojra a sú len takékus ma podrž kus ma pusť- takže hlavne toto musím pokúpiť a nevedela som aké ktoré by boli najlepšie- trocha mám teraz v tom jasnejšie.ˇuplnou náhodou som klikla na túto stranku asom rada- určite si ju naštudujem podrobne, nateraz sa lúčim- chlapec mi už obžiera koleno idem mu dať nové pele-pele. sa drž sa- Monika

Vyjadri sa, napíš komentár