Detské čapice, alebo… Nech žije recyklácia!

Milé maminy aj nemaminy,

možno aj vy uvažujete nad blížiacim sa (aspoň dúfam) jarným obdobím. Hneď pri prvom vykuknutí slniečka a prechádzke s bábom som zistila, že to moje dieťa má čapicu len tak tak a bude čoskoro potrebovať novú, väčšiu.
Náhodou som v tom čase prechádzala okolo detského obchodu, čo tu máme po ruke a tak som vliezla dnu, že tomu môjmu dieťaťu jedinému hneď aj nejakú novú čapurdu zadovážim. Hááá, ale aké prekvapko keď mi pán predavač oznámil, že jarný tovar bude, ale až neskôr. Odišli sme teda s dlhým nosom a bez čapice…
Ako dobre, vravím si teraz! Veď inak by som sa obrala o kreatívnu príležitosť a radosť z tvorenia.


Potrebujeme:
– tričko, ktoré nám je už malé, farebne sa nám nehodí, alebo nás jednoducho omrzelo a na detskú čapicu je ako stvorené
– ak chceme čapicu viacfarebnú, potrebujeme tričiek samozrejme viac

Všeobecne k vytvoreniu strihu:
– vytvorenie strihu je celkom jednoduché, takže sa toho nebojte, schmatnite meter, dieťa, omerajte hlavu, zapíšte miery a pustite sa do kreslenia a strihania
– odmeranie obvodu hlavy – cez najširšiu časť hlavičky; meriame tak, že nestrkáme prsty pod meter

– ak chcete na čiapke vytvoriť chránitká na uši, zmerajte šírku obočia dieťaťka a pripočítajte k nej 3-4 cm a máte bod začiatku oblúka na uško; hĺbku oblúka robím baj očko (cca 3-4 cm); zadná časť strihu je o centimeter dlhšia ako predná, aby dieťaťu čapica pekne sedela na čele, kryla uško a chránila vzadu krk

Postup pre čapicu s uzlíkom:
Kamoškina princezná má čapicu s uzlíkom, ktorá mi poslúžila ako inšpirácia. Okukla som, pridala som chránitká na ušká a pustila som sa do strihania a šitia sama. A výsledok ponúkam na omrknutie, prípadne na vaše tvorenie.

Strih je podľa mňa vhodný pre dieťa od 11 – 18 mesiacov. Naša má obvod hlavičky 46 cm a sedí nám perfektne.

Nemáme doma scaner takže zatiaľ iba takto…určite to zvládnete, lebo aj ja som to robila len od oka. Časť na uzlík urobte približne podľa nákresu tak, aby sa to zužovalo a dalo sa to dobre zaviazať.

…tak už som to aj nascanovala a prikladám aj strih (na A4 zmenšený o 50%)

1. Vystrihneme 2x čapicový základ (strih máme jeden, pri prvej časti strih položíme na tričko a vystrihneme, pri druhej časti strih otočíme a striháme negatív prvého dielu – to preto, že máme ľavú a pravú stranu čapice)

2. Ako vynaliezavému zjednodušovačovi sa mi nechcelo robiť strih aj na chránitká pre ušká, tak som si jednoducho v základovom stihu urobila štvorcentimetrovú risku a vystrihla to podla toho…ak chcete, urobte si kľudne samostatný strih (ako je nakreslený v stihovej časti).
Nezabudnite tričko prehnúť na polovicu a strihať dve vrstvy naraz!!!

Po rozložení by to malo vyzerať takto:

3. Zošijeme uzíkové časti tak, aby sme dva zrkadlové obrazy – šev ku švu, čelo k čelu, zadnú časť ku zadnej časti.

Ja mám úplne najobyčajneší stroj a šijem 2x stredným cikcakom. Tričkovina je dosť elastická a po každých pár centimetroch musím prestať, nechať zapichnutú ihlu, nadvihnúť pätku a nechať narovnať látku…Trochu otrava, ale ide to v pohode. Overlock by bol vhodnejší, ale taký stroj bude, až keď budem veľká 🙂

4. Spojím si polovice stredmi k sebe a začínam šiť od stredu, aby mi všetko pekne sedelo.

5. K čapici si našpendlíme lem – naznačte si stred lemu a priložte ho na predný šev…

6. Lem som najprv prišila po obvode, až potom som ho zošila, ale môžete ho najprv zošiť do kruhu a až potom našívať. Jednoducho be creative. Po otočení čapice by ste mali mať takýto tvar s obvodovým lemom smerom von (ostatné sú pekne dovnútra).

Po ohnutí lemu smerom hore na čiapku dostanete takúto krásavicu.

Na cípoch urobte uzlík a šup na hlavu modelke.

****************************************

Postup pre trpazlíkovskú čapičku.

Úplne najjednoduchšia čapica akú poznám, hotová za pár minút.

1. Buď rozstrihajte tričko – ideálne dámske tielko okolo krku -, alebo ešte jednoduchšou variantou je využitie rukáva (to máte čapicu hotovú za 3 minúty)
Keďže je čapica z tričkoviny, nemusíte riešiť presný obvod hlavy dieťaťa. Ja som mala doma časť trička v dĺžke 35 cm a výške 26 cm (obvod hlavičky má malá 46 a od čela k vrchu hlavy 15…)

2. Ak treba, zahnite okraj a ušite tunel.

3. Otočte. Cca v hornej tretine urobte kúskom látky uzlík – výborne sa na to hodí ramienko z tielka.

Zastrihnite konce, alebo ich tak ako ja podvlečte pod uzlík. Jeden z hora, druhý z dola. A máte hotovú super rýchlu čapicu-trpajzlicu.

****************************************

Postup pre čapicu ušaňu.

Strih (na A4 zmenšený o 50%)

Ukážem na dvoch čapiciach, lebo pri ružovej som zabudla fotiť od začiatku 🙂

1. Okrem vystrihnutých častí strihu si pripravíme aj ozdoby na čapicu – buď ušká, alebo ako som sa rozhodla ja, stužky. Stužky si uravíme do vejárika a jeho užší koniec prešijeme, aby sa nám pri všívaní do čapice neposunul. Sú dlhé cca 10 cm.

2. Čapicu si zošpendlíme – ak chceme na čapici uši, alebo iné ozdoby, nezabudneme ich našpendliť tak, aby uši/ozdoby smerovali dovnútra čapice….na bielej čapici nemám ozdoby, preto ich tu nevidíte 🙂

3. Zošijeme

Ak sme všívali uši/ozdoby, tak odstrihneme prečnievajúce kúsky

Prevrátením čapice skontrolujeme medzivýsledok…

4. Z lemu trička si ušijeme šnúrky na zaväzovanie čapice

5. Na čapicu z rubovej strany našpendlíme lem – nezabudneme do špicov chránitiek na ušká vložiť zaväzovacie šnúrky – a zošijeme.

6. Otočíme, upravíme, nasadíme, tešíme.

Hotovo! Slniečko, čakáme ťa…

9 komentárov to “Detské čapice, alebo… Nech žije recyklácia!”

 1. zaska píše:

  Super super super. Perfektne napady. Urcite vyuzijeme.

 2. admin píše:

  Ďakujem ďakujem a držím palce, nech nazbieraš odvahu, lebo je to naozaj jednoduchšie, ako to vyzerá. Pekný deň. Veronika

 3. katka píše:

  Ahoj Veronika, mas moj obdiv:)krasne ciapocky:):)ja sa na ciepocku prave chystam, ale bojim sa toho ako „koza noža“:)hoci na stoji šijem:)snad sa nam to podari aspon z polovice tak karsne ako vam:)nech sa vám darí.katka

 4. admin píše:

  ďakujem, ďakujem a nezabudnite sa pochváliť s vašimi čapicami 😀

 5. Jana píše:

  Teeeeeeda, prave si mi vyriesila dilemu s ciapkou na toto prechodne obdobie! Mame siltovku a klobucik, ale ked fuka, tak su nanic! Este dnes vecer sa pustim do zreciklovania nejakeho stareho tricka. SUPER! Si SIKULA!!!

 6. jana píše:

  Tak to je super nápad.To by mě nenapadlo.Jednoduché a rychlé.Taky řešíme čepičku pro vnučku Strašně rychle ze všeho vyroste.Díky.Jste šikulka

 7. Karol píše:

  Supeer,ste šikovná,to mě nenapadlo,udělám čepičku synkovi..třeba z rukávu od trika :-),díky mooc!

 8. admin píše:

  Jáj, ďakujem veľmi pekne. Pochvala vždy poteší 🙂

 9. zuzika píše:

  no jakáá parááááda! Šikovná si teda, to sa musí oceniť… 😀

Vyjadri sa, napíš komentár