Babykocka

Návod na ušitie babykocky je vám k dispozícii 🙂Potrebujeme:
– látku alebo látky na povrch kocky
– gumu (trenková 1 cm široká)
– rôzne doplnky na kocku (napríklad kindervajco, šnúrku, stužky, korálky,rolničku, igelit, plastovú tubu z liekov…)
– sekundové lepidlo
– tenký vatelin (aby kocka lepšie držala kockový tvar, ale nutne netreba)
– vankúšová výplň na vypchatie (môže byť aj molitan, alebo zvyšky látok)

Začneme:
Z látky a z vatelínu si nastriháme štvorce v požadovanej veľkosti kocky, nezabudneme pridať približne cenťáčik na okraje. Veľkosť mojej kocky určil vzor na látke so zvieratkami.
Ak nestriháme úplne presne – ako ja – musíme si na látku bez vzoru preniesť línie, po ktorých budeme šiť. Moja najobľúbenejšia technika je s použitím špendlíka, ktorý pichnem do rohov požadovaného vzoru, otočím a takto vyznačené body jednoducho pospájam. Aha, takto:


Mali by sme mať nastriháných 6 látkových a 6 vatelínových štvorcov.

Pripravíme si dekorácie na kocku. Fantázii sa medze nekladú, takže smelo pozháňajte všetky cárachy čo doma máte a bolo vám ich ľúto vyhodiť.
Výroba ozdobných elementov.

1. Naťahovacia šnúrka:
Z pruhu látky si ušijeme tunel. Obrátime a natiahneme do neho gumu. Mne sa najviac osvedčilo prišiť na jeden koniec gumy niť a tupý koniec ihly prevliecť cez tunel.

Gumu na jednom konci prešijeme spolu s tunelom, natiahneme na ňu zvyšok látky (máme tam pomocnú niť, takže malina) a na hruhom konci opäť aj s kúsom tunela zašijeme. A naťahovacia šnúrka je na svete.

2. Šušťátko
Nájdeme najšušťavejší kúsok igelitu aký doma máme. Poskladáme ho tak, aby v ňom neostal žiaden vzduch. Ja som skladala do štvorca, ale môžete urobiť krúžok, srdiečko, no proste čo vás napadne. Potom igelit po obvode prešijeme, aby sa nám v šušťátku nerozmotal a pri praní sa do neho zbytočne nedostala voda.

Šušťátko vložíme do látkovej kapsičky, nezabudneme pridať šnúrku, ktorou ho pipojíme ku kocke. Prešijeme, aby nám nebehalo kade tade a hotovo.

3. Hrkátko
Do kinderka vložíme hrkátko (korálky, rolničku, fazuľu a pod.), po obvode kvapneme sekundové lepidlo, aby sa kinderko neozvorilo a nestala sa voľajaká galiba. Pruh látky o kúsok dlhší ako kinderko a asi raz taký vysoký ako kinderko na vrchních okrajoch prešijeme tak, aby nám vznikli tunely.

Takýto otunelovaný pruh potom v strede zošijeme – konce tunelov ale neprešijeme, inak by sme nemohli kinderko vnútri uväzniť!

Cez tunely prevlečieme stužky, vložíme kinderko, stužky poriadne stiahneme, aby sám nám tunely čo možno najviac spojili a zauzlíkujeme. Na jednom konci stužku odstrihneme pri uzlíku a na druhom necháme konce stužky trčať. Použijeme ich ako pripevnenie ku kocke. Stužky po strede zošijeme tak tesne ku kinederku, ako nám pätka stroja dovolí.

Na stužku môžeme rovno navliecť tunel z látky a tak ju pripevniť ku kocke, alebo na ňu môžeme prišiť kúsok gumy a praviť z nej ďalšie naťahovátko.

Kúsok tunela zahneme dovnútra, posunieme čo najtesnejšie ku kinderku a prešijeme. Ohneme ho polovicu a časť snerujúcu ku kinderku ručne zošijeme. Tunel ručne prichytíme ku kinderku

4. Chytátko
Jednoduchý tunel z látky, do ktorého povsúvame korálky a na rôzne vzdialených miestach poprešívame. Vzniknú nám tak kapsičky s rôznym počtom korálok, ktoré bábo môže posúvať prstíkmi.

Ako ďalšie ozdoby som použila stužky a točené šnúrky. Na niektoré stužky môžeme navliecť korálky. Pri točenej šnúrke vám odporúčam, aby ste ju pred samotným prišitím na kocku zabezpečili proti rozmotaniu. Konce vložíte do kúska látky, zabalíte ich do neho, a prešije pár krát na stroji. Všimnite si na fotkách o zošívaní kocky (zabudla som to nafotiť).

Teraz sa pustime do vylepšenia jednotlivých dielov kocky.
Môžete na ne našiť čokoľvek vás napadne. Ja som sa rozhodla pre

1. Srdiečko
Vystrihnutú srdiečko prišijeme ku látke, necháme si malý otvor na vypchanie. Vypcháme – nie príliš, aby sa nám látka nezvlnila. Zašijeme a po obvode cikcakom (ak nebudeme obšívať sužkou, cikcakom aspoň 2x).

Ak chceme, môžeme po obvode našiť stužku. Začneme hore v strede tak, aby nám prečnievalo aspoň 10 cm stužky. Stužku po celom obvode prišijeme. Na druhom konci tiež necháme 10 cm, aby sme mohli uviazať mašličku.

2. Otváracie okienko
Z pruhu látky si ušijeme obdĺžniček, ktorý vypcháme kúskom vatelínu (ten je o máličko kratší ako látkový obdĺžik – to aby sa nám okienko pekne zatváralo). Obdĺžik prišijeme ku látke aspoň 2x cikcakom. Na zamaskovanie šitia opäť môžeme použiť stužku.

Pod okienko môžeme našiť nejaký obrázok, ktorú potom na zvedavca vykukne…Pôvodne som to tak neurobila, ale teraz rozmýšlam o našití kúska suchého zipsu, aby okienko ostávalo zatvorené aj keď sa s kockou hýbe.

Na ďalšie strany môžeme cikcakom prišiť napríklad iniciálu, alebo iné vylepšenia.

Keď máme nachystané všetky ozdoby a skrášlovátka, rozložíme si kocku tak, ako ju budeme chcieť mať zošitú.

Začneme zošívať. Najprv obvod kocky.
Lícom si na seba položíme dva diely kocky tak, aby ozdoba bola otočená vždy dovnútra.

Cez ozdobu som šila vždy aspoň dva krát (hore-dolu). Malo by nám vznikúť toto. Dôležité je, aby boli všetky ozdoby smerom dnu.

Pred prišitím ďalších dielov si na zošité časti prišpendlíme zvyšné ozdoby (zasa tak, aby smerovali dovnútra kocky).

Prišpendlíme si stranu kocky a to tak, že ohneme už zošité časti a špendlíkom pichnutým do rohu našívanej časti tieto tri strany zošpendlíme.

Tak isto prišpendlíme aj zvyšné tri rohy a mali by sme dostať toto:

Zošijeme. V rohoch kocky šijeme súsok za stehy spájajúce susediace strany (vnikne nám tam maličké x).Tak isto prišijeme aj poslednú časť kocky s tým, že si na jednej strane (ideálne tam, kde nie je žiadna ozdoba) necháme otvor na otočenie kocky. Idálne si necháme otvorenú celú jednu stranu.

Kocku otočíme, vypcháme a otvor ručne zašijeme. Ja som do kocky vložila ešte kinderko s rolničkou aby viac hrkala. Hotovo, máme krásnu hraciu kocku.

Enjoy

Ďalšie návody na krásne textilné hračky nájdeš TUTOK


Aha, a tu je Adamkova kocka. Má šikovnú maminu, ktorej ďakujem za zaslanie fotografie veldiela.

A mamina Katka vymyslela aj recykláciu starých, alebo nepekných hrkálok. Zašila ju do kocky.

Krásne kocky od Hanky – jedna krajšia ako druhá 🙂

Pribudla ďalšia. Pre Matyáška 🙂

matyaskova01

Baby, ste šikovné!
Veronika

19 komentárov to “Babykocka”

 1. admin píše:

  Ahoj, podľa toho, akú látku máš. Niektoré štvorce sa predávajú predpraté a vtedy to na balíčkoch zvyčajne býva uvedené. Ak si sa na balení nič podobné nedočítala, tak by som ich určite oprala minimálne kvôli vyzrážaniu látky.

 2. zuzana píše:

  DObrý večer, kupila som si balik latok 25×25. TReba to pred sitim oprat?

 3. admin píše:

  Ahoj Bára,
  ďakujem za foto – už je tam. Držím palce, aby sa Matyáškovi páčila aspoň tak, ako sa páči mne 🙂
  Btw.pekne nafotené.
  Veronika

 4. admin píše:

  Ahoj Bara,
  ďakujem 🙂 Veľmi sa teším a spokojne sa pochváľ a pošli aj foto.
  veronika

 5. bara píše:

  Dakujem za perfektnu inspiraciu 🙂 usila znamym pre chlapceka – dufam velmi ze sa bude pacit. ja som z nej nadsena.

 6. admin píše:

  Ahoj Sue, ďakujem a držím palce 🙂
  v.

 7. sue píše:

  Super perfektne a zrozumitelne popísané návody. Ešte nazbieram odvahu a skusim ušiť. Drzim palceky v ďalšom tvoreni.

 8. admin píše:

  Teším sa Zulík a ďakujem za pekný koment 🙂
  v.

 9. Zulík píše:

  Podla vášho návodu som zo starých riflí a tričiek ušila kocku pre neter.Už má rok ale stále ju ešte baví.Dakujem za inšpiráciu.

 10. admin píše:

  Ahoj Kizzy, to ma teší, že sa ti kocka páči a že si sa konečne dopátrala 😀 Pekný deň. V.

 11. Kizzy píše:

  kraaasne kocka, ktoru som konecne po marnom hladani(asi rocnom nasla….raz aj ja taku spravim 🙂

 12. admin píše:

  Aj ja ďakujem, ale Tebe za pekné slová 😀

 13. Katka píše:

  ..aj my už máme jednu takú doma:) týmto dakujem Veronike, za skvelú inšpiráciu:)

 14. admin píše:

  Ďakujem 🙂 a ospravedlňujem sa za dočasnú nefunkčnosť stránky – na stránke prebieha stále úprava. Snažím sa o čo najskoršie vyriešenie. Ďakujem za trpezlivosť.

 15. Míša píše:

  Ahojky, chválím, chválím, chválím tyto stránky. Jsou úžasné 🙂 🙂 🙂 Škoda jen, že se mi u vašeho návodu na kocku nechtějí zobrazit obrázky… Ale už vím co bude pod stromečkem 🙂 🙂

 16. Katka píše:

  Ďakujem za slová chvály, ale nápad bol tvoj, a bez nápadu…..

 17. zuzika píše:

  neveriiiiiiiiiiiim, ved ty si mozes zivnost zalozit! Len tak dalej ! 🙂 Pekne vytvory :-))

 18. admin píše:

  Ahoj Katka, len smelo do toho a Adamko bude tiež nadšený kockatec 🙂

 19. Katka píše:

  Ahojky, tak to iná pecka, toľkokrát som sa na niečo podobné zberala, ale zatiaľ sa mi podarila ušiť len deka na hranie a to vsjo, tak som chytila inšpir, a asi sa do toho pustím…… 🙂

Vyjadri sa, napíš komentár